Lustro zwane inaczej zwierciadłem, jest jednym z najstarszych wynalazków. We współczesnych pomieszczeniach lustra coraz częściej pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Możemy w ich nie tylko się przeglądać, ale wykorzystać je do optycznego powiększenia małych pomieszczeń. Według zasad Feng Shui odpowiednio ustawione lustra na wymiar, mają za zadanie wprowadzać harmonie i odstraszać złe moce.
Krótka historia lustra
Pierwsze informacje o lustrze sięgają 6 tys lat i były to polerowane kamienie. W epoce starożytnej zwierciadła powstawały poprzez polerowanie metalu np: brązu, ołowiu, srebra. Jednak szklane lustra pojawiają się dopiero w I wieku n.e. Są to jedynie wzmianki w literaturze, które dotyczą imperium rzymskiego. Jednak te lutra odeszły w niepamięć. Dopiero w XIII wieku wyrobem szklanych luster, na większą skalę, zajęli się Hiszpanie. Produkcja ówczesnych luster szklanych odbywała się poprzez naniesienie cienkiej warstwy metalu (najczęściej mieszankę rtęci i cyny) na szkło, dzięki czemu uzyskiwano efekt odbicia światła. Dopiero u schyłku średniowiecza, szklane lustra były używane przez chrześcijan, którzy zamieszkiwali Europę.
Podział luster ze względu na kolor tafli:
Obecnie, najbardziej popularne są lustra srebrne. Zwieciadła te są wykonane z tzw. szkła bezbarwnego, które ma największy współczynnik odbicia światła w porównaniu z lustrami barwionymi. Kolorowe zwierciadła mają tendencje do przekłamywania kolorów. Grubość luster jest dość zróżnicowana i możemy je spotkać w łazienkach, salonach czy jako materiał służący do wykończenia mebli.
Podział luster ze względu na ich przeznaczenie. Producenci oferują modele do:
Podział luster szklanych ze względu na sposób montażu:
Podział ze względu na wykończenie: